pictogram

Kabelhanteringslösningar för Flyg- och rymdfartsindustrin

Den tunga uppgiften att flyga lätt

TILLVERKADE FÖR LÄTTHET


TILLVERKADE FÖR LÄTTHET TILLVERKADE FÖR LÄTTHET


Vi på HellermannTyton vet att skräddarsydda precisionskomponenter är en viktig faktor för att hjälpa företag inom flyg- och rymdfartsindustrin att verkligen ta fart. Tack vare 40 års erfarenhet vet vi var du kommer från och vart du är på väg. Tack vare våra effektiva produktionsflöden och avancerade produkter kan vi konsolidera, harmonisera och leverera produkter och lösningar som briljerar även under de mest krävande omständigheter.

TILLVERKADE FÖR ATT REDUCERA VIKT


TILLVERKADE FÖR ATT REDUCERA VIKT TILLVERKADE FÖR ATT REDUCERA VIKT


Vi är stolta över att veta hur man gör mer av mindre. Faktum är att vårt team av luft- och rymdfartsspecialister är väl förtrogna med varenda skrymsle i ett luftfartyg och förstår vikten av att maximera viktbesparingar och leverera prestandaökningar. Från 39 platser runt hela världen analyserar vi nuvarande lösningar ombord på kunders luftfartyg för att kartlägga var vi kan trimma ner till det allra nödvändigaste. Ungefär som med våra ”seat-to-seat”-klämmor. Utvecklare vid 13 olika platser i världen hade ett tätt samarbete för att utveckla en särskild lösning för enkel och tillförlitlig kabeldragning av underhållningssystem under flygning som konsoliderade flera delar till en enda. Nedbantade lösningar som är viktiga.

TILLVERKADE FÖR LUFTFART


TILLVERKADE FÖR LUFTFART TILLVERKADE FÖR LUFTFART


Eftersom specifikationerna för olika flyg varierar avsevärt är majoriteten av våra produkter skräddarsydda lösningar som är konstruerade för att uppfylla exakta krav. Vi kommer att i nära samarbete mellan vårt och ditt team noga undersöka detaljerna kring produktionsutvecklingen och erhålla certifiering från bland annat NSA, PAN, VG och EN/AS9100 till MIL, MS, DAN och JN. För varje komponent, anpassad eller serietillverkad, kan vi dessutom erbjuda den oöverträffade PPM-frekvensen noll. Vi kallar det tillförlitlighet som är redo för flygning.

Avskalade och lätta – här är en titt på våra beprövade, testade och pålitliga produkter och lösningar för flyg- och rymdfartsindustrin:

MADE TO FASTEN: Kabelband och Fixeringar

Nitfäste

Nitfäste

  • Snabb installation
  • Tvådelad kil
  • Enkel instick
  • Passar flera olika buntbandstype
2-parts fixeringsband för kanter

2-parts fixeringsband för kanter

  • Förmonterad 2-partsfixering med kantclips
  • Bundbandshuvudet kan röras efter buntning
  • För kanter på 1-3 mm

 

MADE TO PROTECT: Kabelskydd Systemprodukter

MADE TO PROTECT: Kabelskydd Systemprodukter

Meta-aramid flätad skyddsstrumpa HEGMAN

  • Tillverkad av icke brännbar Meta-aramid
  • Mycket resistent mot strålning och vätskor

Meta-aramid flätad skyddsstrumpa, vatten- och oljeavvisande HEGMANWO

  • Överlägset skydd mot nötning, flammor och höga temperaturer
  • Extremt flexibel

MADE TO IDENTIFY: Identifikationssystem

MADE TO IDENTIFY: Identifikationssystem

Krympbar kabelmärkning

  • Finns i vitt och gult
  • God mekanisk hållfasthet och beständighet mot organiska lösningsmedel och kemikalier
  • Mycket flexibel
  • Levereras i praktiska förvaringslådor
HFTP 48

Märk upp kablage och kablar

  • För höga temperaturer från -55°C upp till +240°C
  • Skrivbar med laserskrivare
  • Märkning av kabel eller kablage
  • Finns i beige
  • Fixeras med PEEK buntband

MADE TO APPLY: Monteringsverktyg

EVO 7

Manuellt buntbandsverktyg EVO7

  • Ergonomiskt verktyg med komfortabelt grepp
  • Extremt litet servicebehov
  • Snabb och enkel applikation med minimal ansträngning
    Smidig och enkel justerbar momentinställning

 

EVO 9

Buntbandsverktyg EVO9SP

  • Ergonomiskt verktyg med komfortabelt grepp
  • Extremt litet servicebehov
  • Snabb och enkel applikation med minimal ansträngning
    Smidig och enkel justerbar momentinställning

Ta kontakt med HellermannTytons team av experter på kabelhantering för luft- och rymdfartsindustrin så kan vi nå nya höjder tillsammans.

Sweden |Björn Rilegård  
Bjorn.Rilegard@HellermannTyton.se
+46 8 58089075

EMEA |Burkhard Croener
Burkhard.Croener@HellermannTyton.de
+49 6104 670 76 75

Austria |Heinz Jenner
Heinz.Jenner@HellermannTyton.at
+43 12 59 99 55 0

Belgium and Netherlands |Rik Vroege
Rik.Vroege@hellermanntyton.nl
+31 33 460 06 92

CEE |Heinz Jenner
Heinz.Jenner@HellermannTyton.at
+43 12 59 99 55 0

China |Alan Wang
Alan.Wang@HellermannTyton.com.cn
+86 510 85 27 92 0

Denmark |Jakob Degn
Jakob.Degn@HellermannTyton.dk
+45 20 84 91 92

Finland | Harri Vesala
Harri.Vesala@HellermannTyton.fi
+35 89 87 00 450

France | Olivier Poupinet
opoupinet@hellermanntyton.fr
+33 1 30 13 80 00

Germany |Thomas Rubel
Thomas.Rubel@HellermannTyton.de
+49 36 20 28 24 93

Italy |Marco Benato
Marco.Benato@HellermannTyton.it
+39 (0) 49 76 78 70

Japan |Hirokazu Kakiuchi
Hirokazu.Kakiuchi@HellermannTyton.co.jp
+81 66 39 58 610

North America |Jeremy Gish
jgish@htamericas.com
+1 971 282 6477

Norway |Lasse Nybakk
Lasse.Nybakk@HellermannTyton.no
+47 90 05 89 39

Poland |Pawel Petykiewicz
pawel.petykiewicz@HellermannTyton.pl
+48 22 673 89 54

Russia |Maxim Dybok
Maxim.Dybok@hellermanntyton.ru
+7 812 386 00 07

South America |Marcio Freitas Favilla
MFavilla@hellermanntyton.com.br
+55 11 481 59 048

Spain |David Martinez
David.Martinez@HellermannTyton.es
+34 91 66 12 835

Turkey |Yavuz Ozdemir
Yavuz.Ozdemir@HellermannTyton.com.tr
+90 0216 687 03 40

United Kingdom |David Marklew
David.Marklew@hellermanntyton.co.uk
+44 7980 87 33 57

Middle East |Shatadru Bhattacharya
SB@HellermannTyton.ae
+97 1556 145 453

South Africa |Lee Vermeulen
Lee.Vermeulen@Hellermann.co.za
+27 11 879 66 00

Håll kontakt med oss!


Update: 05/10/2019 © HellermannTyton 2019
Kontakt