pictogram

Kabellösningar för vitvaror

Att leverera kvalitet även vid massproduktion

GJORDA FÖR STORT OCH LITET


GJORDA FÖR STORT OCH LITET GJORDA FÖR STORT OCH LITET


Från tvättmaskiner som håller kläderna skinande rena till kylskåp som håller maten kall och fräsch – HellermannTytons kabelhantering för vitvaror levererar det du behöver, när du än behöver det och var du än behöver det. Vare sig det gäller beställningar av hundratusentals standarddelar eller unika lösningar med specialkomponenter för att uppfylla ett enstaka behov är vi väl införstådda med det stora och det lilla i vitvarubranschen. Vi är alltid redo att hjälpa dig att hitta rätt lösning för dina behov.

 

GJORDA FÖR SAMORDNING


GJORDA FÖR SAMORDNING GJORDA FÖR SAMORDNING


Ett perfekt utförande kräver lagarbete. Och med vårt team av experter på 39 olika platser i världen kan vi ständigt leverera projekt och lösningar – stora och små. Vi är alltid på bollen, oavsett om det handlar om storskaliga internationella projekt eller om att säkerställa efterlevnad av de allt strängare internationella standarderna. Även om det är trångt om utrymme, som med de ständigt krympande maskinerna, garanteras prestanda av stora mått med vårt sortiment av standardiserade, individuella och specialbeställda lösningar – från den lilla, robusta EdgeClip Mini till de värme- och UV-stabiliserade omegafixeringsbanden. Sammantaget gör det att vi kan uppfylla de varierande behoven på dagens internationella marknad. Genom att integrera robotstyrda automatiserade verktyg, som AT2000CPK, kan vi även hantera kortsiktiga volymjusteringar snabbt och effektivt utan att behöva extra arbetskraft för att slutföra din order. Det är en perfekt kombination av människa och maskin.

 

GJORDA FÖR ATT FÖRBÄTTRA


GJORDA FÖR ATT FÖRBÄTTRA GJORDA FÖR ATT FÖRBÄTTRA


Alla våra ansträngningar syftar till ett enda mål: Att främja din framgång. Det är därför vi menar det när vi säger att vi ständigt arbetar för att förbättra våra produkter, tjänster och lösningar för att stärka dina resultat med hjälp av finjusterad prestanda. Effektiva tjänster innebär optimala tidsbesparingar, vårt globala nätverk innebär maximal support och exceptionellt låg felfrekvens, och strikta tillverkningsstandarder innebär absolut tillförlitlighet. Men i slutänden betyder det ändå att vi måste fortsätta att jobba hårt för att bli bättre varje dag.

Finjusterat, trimmat och klart för användning – ta en titt på våra testade och beprövade produkter och lösningar:

MADE TO FASTEN: Kabelband och Fixeringar

1-parts fixeringsband med kantclips

1-parts fixeringsband med kantclips

  • För kanter 1-3mm 3-6 mm eller 4-6 mm
  • Integrerad metallklämma håller clipset säkert på plats
  • Klämman av härdat fjäderstål
  • Lämplig för applikationer där man inte kan använda hål eller självhäftande fästen

2-parts fixeringsband med kantclips

  • Förmonterad 2-partsfixering med kantclips
  • Låshuvudet kan röras efter montering
  • För kanter på 1-3mm
2-parts fixeringsband med rörfäste

2-parts fixeringsband med rörfäste

  • Snäpps enkelt fast på en wire eller slang
  • Fixeringeclipset ger en full rotation på 360°
  • Kablar kan röras i valfri riktning i förhållande till fixeringspunkten
  • Invändigt räfflade

MADE TO PROTECT: Kabelskydd Systemprodukter

Flätad skyddsstrumpa i Polyester

Flätad skyddsstrumpa i Polyester

  • Tillverkad av robust polyester
  • Mycket flexibel
  • Hög slitstyrka
  • God yttäckning
Självförslutande skyddsstrumpa av Polyester

Självförslutande skyddsstrumpa av Polyester

  • Självförslutande skyddsstrumpa tillverkad av Polyester
  • Bra nötningsskydd
  • Idealisk för eftermontering
  • Mycket enkel och snabb montering och demontering
  • Snabb och enkel tillgång för inspektion, underhåll och montering
  • Liten mängd storlekar täcker ett brett behov

 

 

MADE TO IDENTIFY: Identifikationssystem

Krympslangsmärkning

Krympslangsmärkning

  • Halogenfri
  • Låg rökutveckling, densitet och toxicitet
  • Högt syreindex (36,5%)
  • Kabel diameter från 1,2mm till 50,8mm
  • Levereras i praktiska förvaringslådor
Självlaminerande etiketter, termotransfer

Självlaminerande etiketter, termotransfer

  • Självlaminerande etiketter för hög temperatur med en vit skrivyta
  • Livslängd 5 år i centraleuropeiskt klimat
  • Materialet uppfyller UL94 V0
  • Utmärkt utskriftskvalitet när du använder TT932DOUT färgband
  • Skriv ut med TT4000+ eller TT430 för bästa resultat
  • Enkel etikettdesign med TagPrint Pro

MADE TO APPLY: Monteringsverktyg

Manual tensioning tool plastic housing EVO7

Manuellt buntbandsverktyg EVO7

  • Ergonomiskt verktyg med komfortabelt grepp
  • Extremt litet servicebehov
  • Snabb och enkel applikation med minimal ansträngning
  • Smidig och enkel justerbar momentinställning

Klicka här för mer information.

Automatisk buntning upp till 20 mm diameter Autotool 2000 CPK

Automatisk buntning upp till 20 mm diameter Autotool 2000 CPK

  • Elektriskt styrt automatiskt buntbandssystem.
  • Snabbar upp buntningsprocessen
  • Buntning med jämn avklippning av bandet
  • Extremt pålitlig - 1 milljon buntningar utan service
  • Buntar automatiskt diametrar upp till 20mm

Klicka här för mer information.

Global expertis: Hitta din lokala kontakta här

EMEA |Sönke Tesch
Soenke.Tesch@HellermannTyton.de
+49 41013745356

Austria |Andreas Hochfelsner
Andreas.Hochfelsner@HellermannTyton.at
+43 12 59 99 55 0

Belgium and Netherlands |Cédric Bauwens
Cedric.Bauwens@HellermannTyton.be

+31 33 460 06 90

CEE |Heinz Jenner
Heinz.Jenner@HellermannTyton.at
+43 12 59 99 55 0

China |Alan Wang
Alan.Wang@HellermannTyton.com.cn
+86 510 85 27 92 0

Denmark |Jakob Degn
Jakob.Degn@HellermannTyton.dk
+45 20 84 91 92

Finland | Harri Vesala
Harri.Vesala@HellermannTyton.fi
+35 89 87 00 450

Great Britain |Barry Fenton
Barry.Fenton@HellermannTyton.co.uk
+44 79 80 87 33 72

Italy |Emiliano Croci
Emiliano.Croci@HellermannTyton.it
+39 04 97 67 870

Japan |Hirokazu Kakiuchi
Hirokazu.Kakiuchi@HellermannTyton.co.jp
+81 66 39 58 610

North America |Harry Lawrence
hlawrence@htamericas.com
+1 612 297 5022

Norway |Lasse Nybakk
Lasse.Nybakk@HellermannTyton.no
+47 90 05 89 39

Poland |Pawel Petykiewicz
Pawel.Petykiewicz@HellermannTyton.pl
+48 22 673 89 54

Russia |Dmitri Tovstopiat
Dmitri.Tovstopiat@HellermannTyton.ru
+7 812 386 00 09

South America |Marcio Freitas Favilla
MFavilla@hellermanntyton.com.br
+55 11 481 59 048

Spain |Juan Lopez
Juan.Lopez@HellermannTyton.es
+34 91 66 12 835

Sweden |Björn Rilegård  
Bjorn.Rilegard@HellermannTyton.se
+46 8 58089075

Turkey |Yavuz Ozdemir
Yavuz.Ozdemir@HellermannTyton.com.tr
+90 0216 687 03 40

Middle East |Shatadru Bhattacharya
SB@HellermannTyton.ae
+97 1556 145 453

South Africa |Lee Vermeulen
Lee.Vermeulen@Hellermann.co.za
+27 11 879 66 00

Håll kontakt med oss!


Update: 06/07/2019 © HellermannTyton 2019
Kontakt