Art.-Nr. 710-00159 | HTAPE-FLEX15-19x20-PVC-GY
Copied
  • Eltejp i flera olika färger
  • Används för isolering, skydd, fixering, färgmärkning mm
  • Hög flexibilitet och god vidhäftningsförmåga
  • God resistens mot nötning, solljus, fukt, kemikalier och varierande väderförhållanden
  • Passar för mekaniska och elektriska applikationer upp till 1 kV
  • VDE-godkännd enligt IEC 60454-3-1-6/F-PVCP/90
  • Flamresistent enligt IEC 60454-2
Lagervara
Användningsområde Primär elektrisk isolering för kablar och skarvar upp till 1 kV.
Skyddande yttre mantel för låg-, mellan- och högspänningsskarvar.
Kablagebyggnad.
Används i både inomhus- och utomhusapplikationer.
Färg Grå (GY)
Förp innehåll 20m
GLOBAL PART DESCRIPTION HTAPE-FLEX15-19x20-PVC-GY
Kort beskrivning (Distributörer) Eltejp 19mm X 20m Grå
Lokalt ordernr 710-00159
Material Polyvinylklorid (PVC)
Produktfamilj HelaTape Flex 15
Produktgrupp Eltejp PVC
Typ HTAPE-FLEX15-19x20
Typ av förpackn. pack
Vikt/enhet 0.081496kg
Bredd (W) 19mm
Längd (L) 20m
Tjockl (T) 0.15mm
Brotthållfasthet 28N/10 mm
Draghållfasthet 19.5N/mm²
ELV compliant (Article 4 - 2) Ja
Elasticitet (min.) 200%
Farligt gods Nej
Genomslagshållfasthet 45kV/mm
Godkännanden
Godkännanden IEC 60454-3-1-7/F-PVCP/90
Isolerande (Ja/Nej) Ja
Lagringstid 5 år
Lämplig för högspänning (Ja/Nej) Nej
RoHS överensstämmelse Ja
Självslocknande Ja
Temp. Område -10 °C till +90 °C
Vidhäftning mot stål 2.2N/10 mm
Vidhäftningsförmåga till underlag 2.0N/10 mm
EAN kod 4031026479927
Förpackning 1 - Vikt (kg) 0.081496kg
Lagringstemperatur +23 °C