Art.-Nr. 710-00125 | HTAPE-FLEX15-19x25-PVC-GN
Copied
  • Eltejp i flera olika färger
  • Används för isolering, skydd, fixering, färgmärkning mm
  • Hög flexibilitet och god vidhäftningsförmåga
  • God resistens mot nötning, solljus, fukt, kemikalier och varierande väderförhållanden
  • Passar för mekaniska och elektriska applikationer upp till 1 kV
  • VDE-godkännd enligt IEC 60454-3-1-6/F-PVCP/90
  • Flamresistent enligt IEC 60454-2
Användningsområde Primär elektrisk isolering för kablar och skarvar upp till 1 kV.
Skyddande yttre mantel för låg-, mellan- och högspänningsskarvar.
Kablagebyggnad.
Används i både inomhus- och utomhusapplikationer.
Färg Grön (GN)
Förp innehåll 25m
GLOBAL PART DESCRIPTION HTAPE-FLEX15-19x25-PVC-GN
Kort beskrivning (Distributörer) HELATAPE FLEX15 15mmx10m
Material Polyvinylklorid (PVC)
Produktfamilj HelaTape Flex 15
Produktgrupp Eltejp PVC
Typ HTAPE-FLEX15-19x25
Typ av förpackn. rulle
Vikt/enhet 0.0926kg
Bredd (W) 19mm
Längd (L) 25m
Tjockl (T) 0.15mm
Brotthållfasthet 28N/10 mm
Draghållfasthet 19.5N/mm²
ELV compliant (Article 4 - 2) Ja
Elasticitet (min.) 200%
Farligt gods Nej
Genomslagshållfasthet 45kV/mm
Godkännanden
Godkännanden VDE
Isolerande (Ja/Nej) Ja
Lagringstid 5 år
Lämplig för högspänning (Ja/Nej) Nej
RoHS överensstämmelse Ja
Självslocknande Ja
Temp. Område -10 °C till +90 °C
Vidhäftning mot stål 2.2N/10 mm
Vidhäftningsförmåga till underlag 2.0N/10 mm
EAN kod 4031026401881
Förpackning 1 - Vikt (kg) 0.093kg
Lagringstemperatur +23 °C