Art.-Nr. 710-00300 | HTAPE-FLEX20-19x20-PVC-BK | E-nr 07 580 25
Copied
  • PVC-tejp med starkt gummiadhesiv
  • Passar för mekaniska och elektriska applikationer upp till 1 kV
  • Extra tjocklek för snabbare lageruppbyggnad och bättre nötningsbeständighet
  • Väderbeständig
  • Flamhämmande enligt UL 510
Användningsområde Primär elektrisk isolering för kablar och skarvar upp till 1 kV.
Färg Svart (BK)
Förp innehåll 1m
GLOBAL PART DESCRIPTION HTAPE-FLEX20-19x20-PVC-BK
Kort beskrivning (Distributörer) Eltejp N17 19X20 Svart
Material Polyvinylklorid (PVC)
Produktfamilj HelaTape Flex 20
Produktgrupp Eltejp PVC - Isolerande tejp för högre mekaniska krav
Typ HTAPE-FLEX20-19x20
Typ av förpackn. rulle
UV-stabiliserad (Ja/Nej) Ja
Vikt/enhet 0.096kg
Bredd (W) 19mm
Längd (L) 20m
Tjockl (T) 0.20mm
Brotthållfasthet 40N/10 mm
ELV compliant (Article 4 - 2) Ja
Elasticitet (min.) 240%
Farligt gods Nej
Genomslagshållfasthet 40kV/mm
Godkännanden
Godkännanden VDE
Isolerande (Ja/Nej) Ja
Lagringstid 5 år
RoHS överensstämmelse Ja
Självslocknande Ja
Temp. Område -10 °C till +90 °C
Vidhäftning mot stål 2.4N/10 mm
Vidhäftningsförmåga till underlag 2.2N/10 mm
E-nr 07 580 25
EAN kod 4031026402093
Förpackning 1 - Vikt (kg) 0.384kg
Lagringstemperatur +23 °C