Art.-Nr. 553-60047 | TLFX95DS-3x16YE-PO-X-YE
Copied
  • Krympförhållande 2:1
  • Halogenfri
  • Låg rökutveckling, densitet och toxicitet
  • 50 mm, 25 mm och 16 mm färdigskuren märkning som standard, andra längder på begäran
  • Finns i gult och vitt
  • Storleksintervall 1,2 mm till 38,1 mm
  • Levereras i praktiska förvaringslådor
Användningsområde TLFX är idealisk för järnväg under jord, marin, offshore och flygapplikationer.
Fixeringsmetod Upphängd
Färg Gul (YE)
Förp innehåll 7500st
GLOBAL PART DESCRIPTION TLFX95DS-3x16YE-PO-X-YE
Huvudegenskaper UV-stabiliserad, flamhämmande, kemisk resistans
Krympförhållande 2:1
Lågtemperatur testmetod ASTM D2671
Material Polyolefin, tvärbunden (PO-X)
Med inre lim (Ja/Nej) Nej
Med plats för etikett ETIM Nej
Produktfamilj TLFX DS - 2:1 LFH krympslangsmärkning
Produktgrupp Krympbar kabelmärkning, "ladder style", termotransfer
Tryckbar Ja
Tryckmetod termotransfertryck
Tryckmetod (alternativ) laserstråle
Typ TLFX95DS-3x16YE
Typ av förpackn. kartong
Variant Roller form
Värmechocktest 4h/175°
Värmeåldring testmetod ASTM D638
Värmeåldringstest 168h/150°C
Bredd (W) 16mm
Diameter inre krympt ⌀ (d) max. 4.8mm
Diameter inre okrympt ⌀ (D) min. 9.5mm
Höjd (H) 16.0mm
Innerdiameter D efter full krympning (tum) 0.189"
Innerdiameter D okrympt (tum) 0.37"
Längdkrympning efter krymp -5% max
Längdkrympning efter testmetod UL 224
Väggtjockl (WT) 0.700mm
Väggtjockl (WT) (tum) 0.028"
Begränsad brännbarhet Ja
Brännbarhet UL224
Draghållfasthet MPa 11MPa
Draghållfasthet testmetod ASTM D2671
ELV compliant (Article 4 - 2) Ja
Elasticitet (min.) 200%
Farligt gods Nej
Förlängning vid brott testmetod ASTM D2671
Genomslagshållfasthet 20kV/mm
Genomslagshållfasthet testmetod ASTM D2671
Godkännanden
Godkännanden ASTM 1354, ASTM E 162, ASTM E 662, EN 45545-2, NFPA 130 compliant
Halogenfri Ja
Krymptemp. min - °C +100 °C
Lagringstid 24 månader
Rekommenderat färgband TTDTHOUT
RoHS överensstämmelse Ja
Rökdensitet Ds (max) 44
Rökdensitet testmetod ISO 5659-2
Syreindex 34.9%
Syreindex ISO 4589
Temp. Område -55°C till +105°C
Toxicitetindex CITg 0.03
Toxicitetindex testmetod EN 17084
Vattenabsorbtion 0.15%