Art.-Nr. 553-71040 | TULT18-6DS-3x16WH-PO-X-WH
Copied
  • Krympförhållande 3:1
  • 50 mm, 25 mm och 16 mm färdigskurna som standard, andra längder på begäran
  • Finns i vitt och gult
  • Uppfyller MIL-STD 202G Metod 215 tryckkrav med hjälp av TTDTHOUT band
  • Uppfyller UL224 VW-1 och CSA krav
  • Uppfyller LUL C3349 krav
  • God mekanisk hållfasthet och beständighet mot organiska lösningsmedel och kemikalier
  • Mycket flexibel
  • Levereras i praktiska förvaringslådor
  • Enkel etikettdesign med TagPrint Pro
Skriv ut med HellermannTytons sortiment med skrivare och färgband.
Skrivare: TrakMark DS, TT4030 och TT431
Färgband: TTDTHOUT
Tillbehör för TrakMark DS och TT4030: perforator (P4000), Cutter (S4000)
Tillbehör för TT431: Klippare (S430)
Mjukvara: TagPrint Pro
Fixeringsmetod Upphängd
Färg Vit (WH)
Förp innehåll 1500st
GLOBAL PART DESCRIPTION TULT18-6DS-3x16WH-PO-X-WH
Huvudegenskaper flamhämmande, kemisk resistans, UV-stabiliserad
Krympförhållande 3:1
Lokalt ordernr 553-71040
Lågtemperatur testmetod ASTM D2671
Material Polyolefin, tvärbunden (PO-X)
Med plats för etikett ETIM Ja
Produktfamilj TULT DS - 3:1 för bl.a. Försvar och Elektronik
Produktgrupp Krympslangsmärkning, "ladder style" för termotransferskrivare
Tryckbar Ja
Tryckmetod termotransfertryck
Tryckmetod (alternativ) laserstråle
Typ TULT18-6DS-3x16WH
Typ av förpackn. kartong
Variant Roller form
Vikt/enhet 0.0005kg
Värmechocktest 4h/250°C
Värmeåldring testmetod ASTM D638
Värmeåldringstest 168h/175°C
Bredd (W) 16mm
Diameter inre krympt ⌀ (d) max. 6.0mm
Diameter inre okrympt ⌀ (D) min. 18.0mm
Innerdiameter D efter full krympning (tum) 0.237"
Innerdiameter D okrympt (tum) 0.71"
Längdkrympning efter krymp -15% max
Längdkrympning efter testmetod ASTM D2671
Väggtjockl (WT) 0.90mm
Väggtjockl (WT) (tum) 0.039"
Brännbarhet UL224 VW1
Draghållfasthet 11.00N/mm²
Draghållfasthet testmetod ASTM D638
ELV compliant (Article 4 - 2) Ja
Elasticitet (min.) 300%
Farligt gods Nej
Förlängning vid brott testmetod ASTM D638
Genomslagshållfasthet 20kV/mm
Genomslagshållfasthet testmetod ASTM D2671
Godkännanden
Godkännanden C22.2 no. 198.1-99, MIL-STD-202H Method 215K
Halogenfri Nej
Krymptemp. min - °C +90 °C
Lagringstid 24 månader
Rekommenderat färgband TTDTHOUT
RoHS överensstämmelse Ja
Temp. Område -55°C till +135°C
US_MILSPEC MIL-STD-202H Method 215K
Vattenabsorbtion 0.20%