Art.-Nr. 300-73540 | TCN20-14.0 Printed-PO-X-BK
Copied
  • Tunnväggig polyolefinslang för generell användning
  • Självslocknande, UL224 VW-1, CSA
  • Snabbkrympande
  • Låg krymptemperatur
Färg Svart (BK)
Förlängning vid värmeåldring 350%
Förp innehåll 50m
GLOBAL PART DESCRIPTION TCN20-14.0 Printed-PO-X-BK
Krympförhållande 2:1
Material Polyolefin, tvärbunden (PO-X)
Med inre lim (Ja/Nej) Nej
Produktfamilj TCN20 - Tunnväggig, upp till +125°C, självslocknande
Produktgrupp 2:1 Krympslang
Tryckbar Nej
Typ TCN20-14.0 Printed
Typ av förpackn. rulle
Variant Tunnväggig
Värmeåldring draghållfasthet 14MPa
Värmeåldringstest 168h/160°C
Diameter inre krympt ⌀ (d) max. 7mm
Diameter inre okrympt ⌀ (D) min. 14.9mm
Kabelarea (mm²) 8.4-12.6mm²
Längd (L) 50m
Längdkrympning efter krymp +/-5%
Slangtyp Flat
Tolerans +/- ±0.5%
Väggtjockl (WT) 0.69mm
Brännbarhet UL224 VW1
CSA Certif. Ja
Draghållfasthet MPa 14MPa
Elasticitet (min.) 400%
Genomslagshållfasthet 20kV/mm
Godkännanden
Godkännanden C22.2 no. 198.1-06, DIN 75200 (09/1980), UL 224 125 °C 600V VW-1
Halogenfri Nej
Krymptemp. min - °C +110 °C
RoHS överensstämmelse Ja
Självslocknande Ja
Skyddsklass E (VDE 0530)
Temp. Område -55°C till +125°C