Datacenter och LAN lösningar

Vill du reducera din installationstid med upp till 85%?

RapidNet är en förkontakterad patchlösning, en dröm för installatör likväl som slutkund - Plug and play i ordets rätta bemärkelse!

HellermannTyton tillverkar även patchpaneler och kabel för traditionell installation med terminering på plats.

Klicka på bild eller text nedan för mer information om produkterna, alternativt slå oss en signal så berättar vi mer.

förkontakterad patchlösning
10G Koppar

Förterminerad Deca10 RapidNet eller Keystone upp till 24 uttag per 1U.

RapidNet: Förterminerat strukturerat kabelsystem Fiber och Koppar upp till Cat6A
Förterminerat strukturerat kabelsystem Fiber och Koppar upp till Cat6A

RapidNet är en patenterad lösning med förterminerade kassettanslutningar för t.ex. patchpanel eller golvuttag. Hela systemet är fabriksmässigt terminerat och kvalitetskontrollerat för att enkelt installeras, “plug and play”. RapidNet är inte bara ekonomiskt utan även miljövänligt då hela installationen enkelt kan installeras, avinstalleras och återinstalleras helt utan spill. RapidNet sparar upp till 85% i installationstid och är marknadens mest flexibla system. 25 års garanti!      

Patchpanel RapidNet

Patchpanel
Gigaband, Global, Alphasnap, EcoBand HD, Megaband är alla välbeprövade kvalitétsprodukter tillverkade av HellermannTyton. 

Uttag RapidNet

Uttag

HellermannTyton har ett heltäckande utbud av kvalitétsuttag.

Datakablage RapidNet
Datakablage

HellermannTyton tillhandahåller Cat5E till Cat6A LSZH kabel i både UTP/FTP och fiber. 

Skärmat
Skärmat

HellermannTyton har för krävande miljöer en heltäckande skärmad lösning från panel till uttag.

MTP System RapidNet

MTP System

HellermannTyton har uppgraderat från MPO till MTP. Alla produkter är testade och certifierade, färdiga att installera medför ekonomiska fördelar då specialister och dyrbara testinstrument inte behövs. 

iD infrastruktur management

iD infrastruktur management
iD synliggör infrastrukturförändringar med en enkel skanning av en streckkod, iD är uppbyggd runt standardinterface vilket gör att det är fullt integrerbart med de flesta på marknaden förekommande system. 

Kontaktdon RJ45 Jack
RJ45 Jack

HellermannTyton har ett heltäckande sortiment av kontaktdon.

Kopplingsskåp
Kopplingsskåp

Larm, CCTV, Tele, Data, TV och Audiosystem, en helhetslösning i en box. 

HellermannTyton strävar efter att minimera negativ påverkan på miljön och tillverkar därför alla produkter så lokalt som möjligt, alla dataprodukter tillverkas inom EU.

 

 Användbara ord för denna typen av produkter:
10 Gigabit Ethernet, RapidNet Förkontakterad patchlösning, Patch Paneler, Uttag, Kablage, Skärmat, MPO Förkontakterad fiber, ID Övervakning av passiv utrustning, 6C RJ45 Jack

Datakablar, datakablage, patchpanel, mtp, cat6, cat5e, cat6a, gigaband, alphasnap, global, deca10, datahall, rack, multimode, singelmode, förterminerat, rapidnet, gigabit, Ethernet, 6c, megaband, ecoband, id, datacenter, datahall, uttag, datagolv, kabelfästen, datapanel, skärmat, oskärmat, förkontakterat, lan, wan, datakontakt, prefab, fiber, spider, fanout, korskoppling, prenet, quicknet, quick-net, deca10, ecs, alfasnap, alphasnap, cat6a, cat6, utp, rj45,rj11, kontaktera, kontakt, patch, kabel, kassett, racksnap network, passiv, nätverk, datahall, datacenter, server, serverrum, datagolv...

Håll kontakt med oss!


Update: 16/03/2019 © HellermannTyton 2019
Kontakt